Tapu E-Randevu Sistemi

 Tapu E-Randevu Sistemi

eRandevu ile Tapu Randevu Sistemi

Web tapu sistemi üzerinden başvuru yapamadıysanız veya henüz e-devlet şifreniz yoksa, Tapu Müdürlüklerinde işlemlerinizi başlatmak için eRandevu sistemini kullanabilirsiniz. eRandevu, Tapu Randevu Sistemi ile randevu saatinizi aldıktan sonra belirtilen gün ve saatte ilgili tapu müdürlüğüne giderek evraklarınızla bizzat başvurunuzu yapabilirsiniz. eRandevu ile tapuda randevu oluşturmanız bir ön başvurudur, işleminizin başvurusu oluşturulması için randevu tarihinizde ilgili müdürlükten başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün Ön Başvuru Talimatı ve valiliklerin belirlediği talimatlar kapsamında Tapu Müdürlükleri yalnızca Öğlen Mesaisine kadar başvuru kabul etmektedir. Bulunduğunuz ilde uygulanan öğle mesaisi (12:00 veya 12:30) saatine kadar randevu alabilmektesiniz. Herhangi olumsuz bir durumla karşılaşmamak için randevu saatinize riayet etmenizi öneririz.

eRandevu ile ön başvuru nasıl yapılır?

 https://randevu.tkgm.gov.tr/ adresinden siteye giriş yapıyoruz. Yeni Randevu Al butonuna tıklıyoruz.

 

Kimlik Doğrulama

eRandevu sistemi ile tapu müdürlüklerine başvuru yapmak için 1.adımda Kimlik Doğrulama için Kimlik Bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. İlgili kısımlara bilgileriniz tam ve doğru olarak girdikten sonra “Kaydet ve İlerle” butonu ile bir sonraki sayfaya geçiyoruz.

ÖNEMLİ: Tapu işlemleri başvurularınız için kural olarak başvuruyu mal sahibi yani malik veya maliklerden birisinin yapması gerekmektedir. Ön Başvuruda taşınmaz malikinin bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Alıcı veya başka bir kişi taşınmaz maliki adına başvuru yapamamaktadır.

Eğer vekaleten veya emlakçı/aracı ile başvuru yapılacaksa “Tellaliye sözleşmesi/vekalet ile işlem yapacağım butonunu seçmeniz gerekmektedir. Bu yöntemle başvurunuzda Kimlik Bilgileri kısmına vekilin/emlakçının kimlik bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Açılan sekmede ise taşınmaz sahibinin TC Kimlik Numarasını girip işleme devam edebilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Bu kısımda ise güncel Cep Telefonu bilginiz ve isterseniz e-posta adresinizi yazıp  “Kaydet ve İlerle” butonu ile başvurumuza devam ediyoruz.

Burada vermiş olduğunuz iletişim numarasına, işlemleriniz ile ilgili SMS bilgiler ve eğer ihtiyaç olursa tapu müdürlüğünden aranarak bilgi alışverişi yapılacaktır. İşlemlerinizi hızlı ve anında takip etmeniz için güncel ve işlemi takip edecek kişinin numarasını vermenizi öneririz.

Müdürlük Seçimi

Başvuru yapacağınız tapu müdürlüğünün bulunduğu ve müdürlüğü bu kısımdan seçiyoruz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta; işleme konu taşınmaz malın bulunduğu müdürlüğü seçmeniz gerekmektedir. Örneğin; işlem yapmak istediğiniz gayrimenkulünüz Ankara ili Keçiören ilçesinde ise ön başvuru için Ankara Keçiören olarak müdürlük seçim yapmalısınız.

Farklı bir müdürlükte başvuru yapmak için ise 1.adımda gösterilen “İşlem yapılmak istenilen taşınmazın kayıtlı olduğu müdürlük farklıdır” seçeneğine tıklıyoruz. Bir örnekle açıklamak gerekirse sahibi olduğunuz ve işlem yapmak istediğiniz taşınmaz malınız Ankara ili Keçiören Tapu Müdürlüğünde kayıtlı olsun; fakat siz İstanbul ili Beşiktaş Tapu Müdürlüğünde işlemlerinizi yapmak istiyorsunuz. Bu durumda başvurunuz için İstanbul/Beşiktaş seçimi yaptıktan sonra “İşlem yapılmak istenilen taşınmazın kayıtlı olduğu müdürlük farklıdır” butonunu işaretleyip eRandevunuzu oluşturmanız yeterlidir. Başvuru yapmak için ilgili müdürlüğe gittiğinizde işlemlerinize tapu müdürlüğü başvuru biriminde devam edebilirsiniz.

İşlem Seçimi

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü eRandevu sistemi ile yalnızca Ön Başvuru yapabilmektesiniz. Bu yüzden bu kısımda işlem birimini “Başvuru” olarak seçip başvuruya devam ediyoruz.          

Randevu Tarihi

Bu kısımda başvuru yapmak için evraklarınızla tapu müdürlüğüne gitmek istediğiniz tarih ve saati seçiyoruz. Seçtiğimiz randevu tarihi ve saatinde ilgi tapu dairesinde hazır bulunmanız gerektiğini hatırlatırız. Aksi halde başvurunuzu yapamamak gibi olumsuz bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Randevu Onay

Tapuweb.com sitemizin yardımıyla oluşturduğunuz Tapu işleminiz için randevunuz için bu kısımda eRandevu başvuru bilgileriniz yer almaktadır. Bilgilerinizi kontrol ettikten sonra onayla butonuyla tapu başvurunuz için randevunuzu tamamlayabilirsiniz.

Son olarak ise randevunuzu tamamladıktan sonra vermiş olduğunuz cep telefonunuza SMS ile randevu bilgileri gelmektedir. Ayrıca randevu onayından sonra açılan sayfada randevu özetiniz yer almaktadır. Dilerseniz tapu başvurunuz için bu kısmın “Yazdır” seçeneği ile çıktısını alabilirsiniz.