Web Tapu Başvuru Takibi ve Belge Ekleme

 Web Tapu Başvuru Takibi ve Belge Ekleme

Web Tapu Başvuru Takip

Web Tapu üzerinden başvuru yaptıktan sonra başvurunuz hangi aşamada olduğunu takip etmek için ne yapmanız gerektiğini derlediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki yazımızda anlattığımız şekilde Web Tapu üzerinden başvurunuzu tamamladıktan sonra işleminizin ne aşamada olduğunu takip etmek için yine Web Tapu Sistemine giriyoruz.

Ana sayfa’dan veya sol sütundaki “Başvuru Takip” sekmesine tıklıyoruz. Açılan sayfada Başvurumuzu yönetebiliriz.

Herhangi bir sebeple Başvurunuzu İptal etmek isterseniz; 1.Adımdan İşlem Yap kısmından X ikonuna basarak işleminizi anında iptal edebilirsiniz. Başvurunuzu İptal ettikten sonra başkaca bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Eğer başvurunuzda eksik evrak olduğu işlem yapan tapu müdürlüğü tarafından size bildirilmişse veya başvurunuza evrak eklemeniz gerekirse 2.adımdan Belge Ekle butonuna tıklayınız. Burada ekranınıza açılan pencereden daha önceden bilgisayarınıza (pdf, jpg, jpeg, png vb. formatlarda) kaydettiğiniz belgelerinizi yükleyebilirsiniz.

Bu ekranda Belge Türüne listeden eklemek istediğiniz belgeyi seçiniz. Eklemek istediğiniz belge listede yoksa “Diğer Belge” seçerek işleme devam ediniz.

ÖNEMLİ: WebTapu Başvurularınızda belge eklerken Belge Türü kısmında yazan türlere uygun seçim yapmanız zorunlu değildir. Örneğin “Diğer Belge” kısmına Emlak Beyan Değeri belgeniz yükleyebilirsiniz. WebTapu sistemine yüklediğiniz belgeler ilgili Tapu Müdürlüğünün işleminizi hazırlaması içindir. Akit yani imza atmak için Tapu Müdürlüğüne gittiğinizde Belgelerinizi, Evraklarınızı asıllarını götüreceksiniz. Bu yüzden eklemek istediğiniz belgenin türü listede yoksa uygun bir tür seçerek belgenizi, evrağınızı eklemeniz işleminizi hazırlanması için önemlidir.

“Belge Türü”nü seçtikten sonra 1.adımdan Dosya Seçiniz kısmının altındaki ataşa tıklayarak Belgenizi ekleyiniz. Belgenizi listede gördükten sonra “Kaydet” butonu ile kaydedip “Kapat” ile ekranı kapatabilirsiniz. Eğer eklediğiniz bir belgeyi silmek isterseniz listeden belgenin yanındaki çöp kutusu ikonu ile silebilirsiniz.

Birden fazla belge eklemek için adımları tekrar ediniz.