Yabancılara Yapılan Konut Satış İstatistikleri – 2023

 Yabancılara Yapılan Konut Satış İstatistikleri – 2023

Türkiye genelinde 2023 yılında yabancılara 35.005 konut satıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre, Türkiye’de gayrimenkul sektöründe 2023 yılında bir önceki yıla göre yabancı yatırımcıların konut alımlarında önemli bir düşüş yaşandı. Bu düşüş oranı %48,1 olarak kaydedildi.

TÜİK’in verilerine göre, Türkiye’de geçen yıl yapılan toplam konut satışlarında yabancı yatırımcılara yapılan satışların oranı %2,9 oldu.

İllere göre yapılan değerlendirmede, yabancı yatırımcılara yapılan konut satışlarında Antalya öne çıktı. Antalya’da geçen yıl 12,702 konut yabancı yatırımcılara satıldı. İstanbul ise 11,229 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Mersin ise 3,016 konut satışı ile üçüncü sırayı aldı.

Rusya vatandaşlarının Türkiye’deki konut satın alma eğilimi ise dikkat çekici bir şekilde yüksek seyretti. Geçen yıl Rusya vatandaşları toplamda 10.560 konut satın alarak Türkiye’nin en çok tercih edilen yabancı yatırımcı grubunu oluşturdu. Rusya’yı 4.272 konutla İran ve 1.917 konutla Irak vatandaşları takip etti. (Kaynak: TUİK, TKGM)

İllere göre yabancılara yapılan konut satış sayılarının gösterildiği haritamızda gezinerek illerdeki konut satış sayılarını görebilirsiniz.