Tapu İşlemlerinde Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

 Tapu İşlemlerinde Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Tapu Satış İşlemi, Tapu Devri İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Tapu müdürlüklerinde en çok yapılan satış işlemi, tapu devir işlemi için gerekli belgeler nelerdir, bu belgelerin özellikleri nedir, bu çalışmamız ile hızlı, kolay ve anlaşılır şekilde öğreneceksiniz. Tapu satışı, devri için Web Tapu sisteminden ya da tapu müdürlüğüne giderek başvuru yaparken hangi belgelere ihtiyacınız olduğunu sizlere anlattığımız yazımıza göz atmanız işlemlerinizi eksiksiz ve hızlı yapabilmeniz için önemlidir.

Tüm tapu ve kadastro işlemlerinizde satıcı, alıcı, mirasçı vb. hangi taraf olursanız olun işleminiz için imza aşamasında tapu müdürlüğüne gittiğinizde T.C. Kimlik Kartınızın yanınızda olması gerekmektedir.

Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinde yapılacak herhangi bir işlem için hak sahibi tarafından verilen vekâletname ile vekil tarafından işlem yapılacağı zaman ise “Noterlikçe veya Konsolosluklarca  “Düzenleme” şeklinde yapılan vekaletname aslı ve vekilin yine T.C. Kimlik Kartı ile avukat ise avukat kimliği ile müdürlüğe gitmesi gerekmektedir.

Tapu Satış, Tapu Devri İçin Gerekli Olan Belgeler

Gerekli BelgeAçıklama
Kimlik BelgesiWeb Tapu Başvurularında yalnızca imza aşamasında yanınızda olması yeterlidir.
Vekil var ise vekaletname aslı.Web Tapu Başvurularında sisteme yüklenmeli, imza aşamasında aslı müdürlüğe verilmelidir.
  Emlak Beyan (Rayiç) Değerini gösteren belge.Web Tapu Başvurularında sisteme yüklenmeli, imza aşamasında aslı müdürlüğe verilmelidir
  
Satış İşleminde Tapu Harcı ve Döner Sermaye Ücreti
Tapu Harcı (%2 + %2)Emlak Beyan (Rayiç) Değerinden az olmamak üzere taşınmazın satış bedeli üzerinden  satıcı ve alıcı için ayrı ayrı %2 ve % 20 oranında, yani toplamda % 4 tapu harcı ödenir.  
Örnek olarak; 500.000 TL satış bedeli olan taşınmaz için satıcı 500.000/%2 = 10.000 TL ve alıcı 500.000/%2 = 10.000 TL olmak üzere toplam 20.000 TL Tapu Harcı ödemeniz gerekmektedir.
Döner Sermaye ÜcretiHer Tapu İşlemi için Döner Sermaye ücreti ödenir. Döner Sermaye Ücreti her yıl ilçelere göre değişiklik göstermektedir.  
Döner Sermaye Ücret Listesi için Tıklayınız.