Tapu Senedi Nedir ? Tapu Senetleri Ne Anlama Geliyor ?

 Tapu Senedi Nedir ? Tapu Senetleri Ne Anlama Geliyor ?

Tapu Senedi Nedir?

Tapu Senedi, bir taşınmazın veya gayrimenkulün bilgileri ile kime ait olduğunu gösteren Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından üretilen ve Tapu Müdürlükleri tarafından verilen resmi belgedir. Temmuz 2023 itibariyle taşınmaz satış işlemlerinin Noterler tarafından yapılması ile birlikte tapu senetleri işlem sonucu tapu devri yapılan Noter tarafından da verilmektedir. Ayrıca Web Tapu sistemi ile de taşınmaz sahipleri istedikleri zaman e-devlet şifreleriyle giriş yaptıkları Web Tapu Portalından Tapu Senedi belgelerini alabilmektedirler.

Tapu Senedi

Selçuklu Yıldızı motifli ve QR kodlu yeni tapu senetleriyle; geçmişle gelecek, estetikle teknoloji buluşuyor, teknolojinin gelişimiyle kullanımına gerek kalmayan bilgileri içermeyen teknolojik yeniliklere sahip yeni tapu senetlerinin en önemli özelliklerinden biri QR Kod. Taşınmazın pafta, sokak, sınır gibi bölümlerin yerine konulan QR kodlar ile TAKBİS üzerinden, Parsel Sorgu uygulaması ile taşınmazın kadastro haritası doğrudan görülebiliyor taşınmazla ilgili bilgilere ulaşılabiliyor.

Ayrıca artık her gayrimenkulün taşınmaz numarası var yeni tapu senetlerine basılan taşınmaz numarasıyla il, ilçe, mahalle, ada, parsel ve bağımsız bölüm numarası belirtmeye gerek olmayacak. Taşınmaz No bilgisi ile taşınmaz bilgilerine ve geçmişine doğrudan erişilebilecek yeni tapu senetlerindeki bir diğer yenilikte apartman dairelerinin mimari projelerindeki bağımsız bölüm brüt ve net yüzölçümleri ile maliklerin hissesi ve hisselerine düşen yüz ölçümlerinin gösterilmesidir.

Ülkemizde mülkiyetin garantisini sağlayan ve sunduğu güvenilir hizmetle “tapu gibi sağlam” ifadesinin esin kaynağı olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sorumluluğunun bilinciyle hep daha kaliteli daha hızlı daha sade ama etkili hizmet için çalışmaktadır.

Tapu Senedi Bölümleri Ne Anlama Geliyor ?

Tapu Senedi; “Taşınmaz Bilgileri”, “Malik Bilgileri” ve “Tescile İlişkin Bilgiler” bölümlerden oluşmaktadır.

Taşınmaz Bilgileri bölümü; Tapu Senedinin verilmiş olduğu taşınmaza ait il, ilçe, mahalle/köy, ada, parsel, yüz ölçümü ve taşınmazın niteliği bölümlerini içermektedir. Kırmızı Tapu olarak bilinen kat irtifakı/mülkiyeti tapularında ise ek olarak bağımsız bölüm bilgileri yer alır ve burada bağımsız bölümün niteliği, blok/giriş/kat no, bağımsız bölüm no ile arsa payı ve proje m2 bilgileri yer almaktadır. Bu bölümden tapu senedinin hangi gayrimenkule ait olduğu ve özellikleri gösterilir.

Malik Bilgileri bölümü; tapu sahibinin kim olduğunu gösteren bölümdür. Bu bölümde malikin, yani taşınmaz sahibinin adı, soyadı ve baba adı ile taşınmazdaki hissesi gösterilir.

Tescile İlişkin Bilgiler bölümü; tapu senedinin verilmesine ilişkin bilgileri içeren bu bölümde Konum Bilgisi yer alan en önemli özellik QR Kodu kısmıdır. QR Kodunu okutarak taşınmazın TKGM uygulaması olan parselsorgu.tkgm.gov.tr adresinden konumu ve özelliklerini hızlıca görebilirsiniz. Ayrıca Taşınmaz Tipi/No bölümü ile de taşınmazın türü ile taşınmaza özel olan numarası ile hızlıca sorgulama işlemleri yapabilirsiniz.

Mavi Tapu Nedir ?

Tapu Sicilinde ana taşınmaz olarak kayıtlı olan taşınmazlar için üretilmiş tapu senetleridir. Halk arasında renginden dolayı Mavi Tapu olarak bilinen Ana Taşınmaz Tapu Senedi; Arsa, Tarla, Bağ, Bahçe, Kargir Ev, 3 Katlı Betonarme Apartman Ve Arsası, Zeytinlik, 1 Katlı Fabrika Ve Arsası, Kavaklık, Taş Ocağı, Ham Toprak, Orman gibi cinsi/niteliği olan taşınmazlar için verilmektedir.

Kırmızı Tapu Nedir ?

Tapu Sicilinde Kat İrtifakı veya Kat Mülkiyetine konu bağımız bölümler olarak kayıtlı olan taşınmazlar için üretilmiş tapu senetleridir. Halk arasında renginden dolayı Kırmızı Tapu olarak bilinen Kat İrtifakı/Mülkiyeti Tapu Senedi; Mesken, Konut, Daire, İş Yeri, Dükkan, Ofis, Büro, Depo, Dubleks Mesken, Depolu Dükkan, Katkılı Pide Fırını, Tenis Kortu, Mağaza gibi cinsi/niteliği olan taşınmazlar için verilmektedir.