Web Tapu Sistemi Nedir ? Web Tapu Sistemine Nasıl Giriş Yapılır ?

 Web Tapu Sistemi Nedir ? Web Tapu Sistemine Nasıl Giriş Yapılır ?

Web Tapu Sistemi Nedir?

Web Tapu Sistemi, E-Devlet sistemine entegre olup, sisteme giriş e-devlet kimlik doğrulama ile yapılmaktadır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün sunmuş olduğu e-devlet hizmetine https://webtapu.tkgm.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz. Web-Tapu; vatandaşlarımızın tapu ve kadastro müdürlüklerine gitmeden, yapacağı işlemler için “başvuru” oluşturmasını sağlayan bir sistemdir. Web Tapu üzerinden başvuru yapılması işleminiz tamamlanması anlamına gelmemektedir.

Web Tapu  ile tapu müdürlüğüne gitmeden Web Tapu resmi websitesinden e-devlet ile giriş yaparak; satış, ipotek, mirasın intikali ve miras taksimi ve benzeri tüm tapu işlem başvurusunu yapabilir ve gerekli belgelerinizi yükleyebilirsiniz. Böylece tapu müdürlüğüne gitmeden işlemlerinizi başlatmış olursunuz.

Ayrıca, tapu maliki kendi taşınmazının bilgilerini görebilir. Resmi geçerliliği bulunan tapu senedi, ipotek belgesi ve tapu kayıt örneğini tapu müdürlüğüne gitmeksizin sistem üzerinden alabilir.

Özellikle tapu satış işlemlerinde satıcı ile alıcının birlikte tapu müdürlüğüne giderek satış işlemi yapılacak taşınmazı incelemesine gerek kalmadan; web tapu sistemi ile tapu maliki kendi taşınmazına ait bilgilerin başkası tarafından (alıcı vb.) incelenmesi için yetki verebilir. Yetki verilen kullanıcı kendi e-devlet şifresi ile web tapu sistemine giriş yaparak yetkilendirildiği taşınmazı sistem üzerinden inceleyebilir veya satıcının e-devleti üzerinden birlikte kontrol edebilmektedirler.

Web tapu üzerinden, yabancı ülke vatandaşlarına, kamu kurumlarına, emlakçılara, taşınmaz değerleme uzmanlarına, lisansı harita ve kadastro bürolarına, ticaret siciline kayıtlı tüzel kişiler ile vakıflara da hizmet sunumu yapılmaktadır.

Web Tapu Sistemi üzerinden bir çok tapu işlemi yapılabilmektedir. Web Tapu üzerinden tapu ve kadastro işlemlerinizi kendiniz başlatabilirsiniz. Web Tapu sisteminden taşınmazlarınızı görüntüleyebilir, tapu kaydını görüntüleyip indirebilirsiniz. Ayrıca tapu işlemleri için başvurularınızı hızlı ve kolay şekilde yapabilirsiniz.

Web Tapu Sistemine Giriş

Web Tapu Sistemine giriş yapmak için Google arama motoruna ‘webtapu’ yazarak siteye tıklayıp veya https://webtapu.tkgm.gov.tr/ adresi yazılarak, masaüstü websitesi veya  mobil/tablet üzerinden internet sitesine girebilirsiniz. Web Tapu Sisteminin giriş sayfasından, sisteme giriş yapabilmeniz için şifre oluşturmanız veya E-devlet şifrenizin olması gerekmektedir.

Buradan sadece ilk girişte e-Devlet Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi sayfasına yönlendirilerek ve bilgileriniz doğrulanarak Web Tapu sistemine giriş yapmış olursunuz.

Görmüş olduğunuz görsel Webtapu sisteminin anasayfasıdır ve Tapu Müdürlüklerine gitmeden bir çok tapu işleminizi, tapu başvurularınızı yapabilmektesiniz.

Bu işlemler: Tapu Kayıt Örneği, Tapu Belgesi, İpotek Belgesi, Beyan İşlemleri(işlem yapılamaz belirtmesi), Yetki İşlemleri, Değerleme İşlemleri, Başvuru İşlemleri (Satış, İpotek, Satış-İpotek, İntikal vb.), Başvuru Takip, Harç Ödemeleri şeklindedir.

1 Comment

  • […] yazarak e-Devlet ile Giriş bölümünden e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapıyoruz. Web Tapu Sistemine Giriş Nasıl Yapılır? yazımızı inceleyerek bu adımları kolayca […]

Comments are closed.