Tapu Telefon Bilgileri Beyan Nedir ? Nasıl Yapılır ?

 Tapu Telefon Bilgileri Beyan Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Tapu Müdürlüklerinde gayrimenkullerinizde gerçekleşen işlemler hakkında hızlı bir şekilde bilgi sahibi olabilmek ve SMS ile bilgilendirilmek için, e-Devlet üzerinde  yer alan “Tapu Telefon Bilgileri Beyan” bölümüne güncel cep telefonu numaranızı kaydetmeniz gerekmektedir. Bu sayede, yapılan tapu işlemleri için cep telefonunuza otomatik olarak gönderilecek SMS ile bilgi sahibi olabileceksiniz ve bilginiz dışında yapılan işlemler için tapu müdürlüğüne başvurabileceksiniz.

Taşınmazlarında yapılan veya yapılacak olan tapu işlemlerinden anında haberdar olmak için E-Devlet platformunda bulunan Tapu Telefon Bilgileri Beyan bölümünden cep telefonu numaranızı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sistemine kaydetmeniz gerekmektedir. Beyan edeceğiniz telefon bilgisi Tapu Kadastro Bilgi Sistemi TAKBİS ’de T.C. Kimlik Numarası kayıtlı olan tapu kayıtlarınız ile eşleştirilecektir.

Bu uygulama sayesinde, kişinin adına kayıtlı taşınmazlarla ilgili herhangi bir işlem yapıldığında, kişiye kısa mesaj (SMS) yoluyla bilgi verilmektedir. Cep telefonlarına otomatik olarak gönderilen SMS, ‘Adınızda kayıtlı taşınmaz üzerinde …. Tapu Müdürlüğünde … sıra no ile … işlemi yapılmaktadır’ şeklinde bilgilendirme içermektedir. Eğer bu tapu işlemi kişinin bilgisi ve isteği dışında gerçekleşmişse, kişi hemen ilgili tapu müdürlüğü ile iletişime geçerek duruma müdahale edebilir. Bu uygulama, tapu işlemlerindeki güvenliği önemli ölçüde artırmaktadır.

Tapu Telefon Bilgileri Beyan İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden e-devlet sistemine giriş yapıyoruz. E-devlet uygulamasında arama bölümüne “Tapu Telefon Bilgileri Beyan” yazdıktan sonra çıkan menünden veya Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından sunulan hizmetler menüsünden işlemlerimizi yapabilmekteyiz. Tapu Telefon Bilgileri Beyan menüsünde varsa Telefon Numarası bölümündeki numarayı kontrol ediyoruz eğer numara size ait ve halen kullandığınız bir numaraysa ayrıca Durumu kısmında Doğrulanmış yazıyor ise herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Tapu Telefon Bilgileri Beyan Doğrulanmış

Ancak Telefon Numarası yok veya eski bir numaranız ise ya da Durumu kısmında Doğrulanmamış yazıyor ise aşağıda açıklayacağımız adımları takip ederek Tapu Kadastro Bilgi Sistemi TAKBİS ’de T.C. Kimlik Numarası kayıtlı olan tapu kayıtlarınıza telefon numaranızı eklemeniz gerekmektedir.

Tapu Telefon Bilgileri Beyan menüsünde daha önceden kayıtlı bir telefon numaranız bulunmamaktaysa Telefon Numarası Kaydet düğmesine basarak telefon numaranızı kaydedebilirsiniz. GSM telefon numaranızı girdikten sonra Doğrulama Kodu Gönder düğmesine tıklıyoruz e gelen kodu sisteme giriyoruz ve İşlem başarılı dedikten sonra artık Tapu Sistemine güncel telefon numaranızı eklenmiş olmaktadır.

Tapu Telefon Bilgileri Beyan menüsünde eski veya size ait olmayan bir telefon numarası var ise Güncelle butonuna tıklıyoruz ve yine telefon numaranızı girdikten sonra doğrulama kodu ve onaylama işlemi sonrası sistemde telefon numaranız güncellenecektir.

Tapu Telefon Bilgileri Beyan menüsünde telefon numaranız var ancak Durumu Doğrulanmamış yazıyor ise İşlem kısmında Doğrula düğmesine tıklayarak telefon numaranızı doğrulamanız gerekmektedir.