Tapu Randevu Nasıl Alınır ? Tapu E-Randevu Sistemi Nedir ?

 Tapu Randevu Nasıl Alınır ? Tapu E-Randevu Sistemi Nedir ?

Tapu Randevu Sistemi e-Randevu Nedir ?

Tapu randevu sistemi e-Randevu; Tapu Müdürlüklerine gitmeden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü e-Randevu internet sitesi üzerinden tapu başvurusu yapmak için sıra almak amacıyla oluşturulmuş bir uygulamadır. Sistem başvuru sırası için randevu vermektedir. Bu uygulama ile vatandaş belirlediği tarih ve saatte Tapu Müdürlüğüne giderek işlemini başlatıp, zamandan tasarruf etmiş olacaktır.

Web tapu sistemi üzerinden başvuru yapamadıysanız veya henüz e-devlet şifreniz yoksa, Tapu Müdürlüklerinde işlemlerinizi başlatmak için eRandevu sistemini kullanabilirsiniz. eRandevu, Tapu Randevu Sistemi ile randevu saatinizi aldıktan sonra belirtilen gün ve saatte ilgili tapu müdürlüğüne giderek evraklarınızla bizzat başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğer e-devlet şifreniz varsa tapu müdürlüğüne gitmeden başvuru oluşturmak için Web Tapu Sistemini kullanabilirsiniz. Web Tapu Başvuru Nasıl Yapılır Öğrenmek için tıklayınız.

TKGM e-Randevu sistemi ile tapu dairesinde randevu oluşturmanız bir ön başvurudur, işleminizin başvurusu oluşturulması için randevu tarihinizde ilgili müdürlükten başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün Ön Başvuru Talimatı ve valiliklerin belirlediği talimatlar kapsamında Tapu Müdürlükleri yalnızca Öğlen Mesaisine kadar başvuru kabul etmektedir. Bulunduğunuz ilde uygulanan öğle mesaisi (12:00 veya 12:30) saatine kadar randevu alabilmektesiniz.  Herhangi olumsuz bir durumla karşılaşmamak için randevu saatinize riayet etmenizi öneririz.

Tapu e-Randevu sisteminden tapu randevusu nasıl alınır ?

İnternet tarayıcınızdan https://randevu.tkgm.gov.tr adresinden siteye giriş yapıyoruz. Yeni Randevu Al butonuna tıklıyoruz. Kullanıcı Sözleşmesini dikkatlice okuduktan sonra, okudum ve kabul ediyorum butonunu tıkladıktan sonra Güvenlik Kodu kısmını doldurduktan sonra sisteme giriş yapıyoruz. eRandevu sistemi ile tapu müdürlüklerinden randevu almak, başvuru yapmak için Kimlik Doğrulama adımında Kimlik Bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. İlgili kısımlara bilgileriniz tam ve doğru olarak girdikten sonra Kaydet ve İlerle butonu ile bir sonraki sayfaya geçiyoruz.

ÖNEMLİ: Tapu işlemleri başvurularınız için kural olarak başvuruyu taşınmaz mal sahibi yani malik veya maliklerden birisinin yapması gerekmektedir. Ön Başvuruda taşınmaz malikinin bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Alıcı veya başka bir kişi taşınmaz maliki adına başvuru yapamamaktadır. Eğer vekaleten vekiliniz veya yetkili emlakçınız ile başvuru yapılacaksa “Tellaliye sözleşmesi/vekalet ile çalışacağım” butonunu seçmeniz gerekmektedir. Bu yöntemle başvurunuzda Kimlik Bilgileri kısmına vekilin/emlakçının kimlik bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Açılan sekmede ise taşınmaz sahibinin T.C. Kimlik Numarasını girip işleme devam edebilirsiniz.

İletişim Bilgileri adımında ise güncel cep telefonu numaranızı ve isterseniz e-posta adresinizi yazıp Kaydet ve İlerle butonu ile tapu randevu işleminize devam ediyoruz. Burada vermiş olduğunuz iletişim numarasına, işlemleriniz ile ilgili SMS bilgiler ve eğer ihtiyaç olursa tapu müdürlüğünden aranarak bilgi alışverişi yapılacaktır. İşlemlerinizi hızlı ve anında takip etmeniz için güncel ve işlemi takip edecek kişinin numarasını vermenizi öneririz.

Müdürlük Seçimi adımında başvuru yapacağınız tapu müdürlüğünü seçmeniz gerekmektedir randevu almak istediğiniz il ve ilçeyi seçtikten sonra Kaydet ve İlerle butonu ile tapu randevu işleminize devam ediyoruz.

Burada dikkat edilmesi gereken husus; işleme konu taşınmaz malın bulunduğu müdürlüğü seçmeniz gerekmektedir. Örneğin; işlem yapmak istediğiniz gayrimenkulünüz Ankara ili Keçiören ilçesinde ise ön başvuru randevunuz için Ankara, Keçiören olarak müdürlük seçim yapmalısınız. Farklı bir müdürlükte başvuru yapmak için ise “İşlem yapılmak istenilen taşınmazın kayıtlı olduğu müdürlük farklıdır” seçeneğine tıklıyoruz. Bir örnekle açıklamak gerekirse sahibi olduğunuz ve işlem yapmak istediğiniz taşınmaz malınız Ankara ili Keçiören Tapu Müdürlüğünde kayıtlı olsun; fakat siz İstanbul ili Beşiktaş Tapu Müdürlüğünde işlemlerinizi yapmak istiyorsunuz. Bu durumda başvurunuz için İstanbul/Beşiktaş seçimi yaptıktan sonra “İşlem yapılmak istenilen taşınmazın kayıtlı olduğu müdürlük farklıdır” butonunu işaretleyip e-Randevunuzu oluşturmanız yeterlidir. Başvuru yapmak için ilgili müdürlüğe gittiğinizde işlemlerinize tapu müdürlüğü başvuru biriminde devam edebilirsiniz.

İşlem Seçimi adımında ise işlem birimini Başvuru olarak seçip randevu işlemine devam ediyoruz. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü e-Randevu sistemi ile yalnızca Başvuru için randevu tarihi alma işlemi yapabilmektesiniz.

Randevu Tarihi adımında başvuru yapmak için evraklarınızla tapu müdürlüğüne gitmek istediğiniz tarih ve saati seçiyoruz. Seçtiğimiz randevu tarihi ve saatinde tapu işlem evraklarınız ile ilgi tapu dairesinde hazır bulunmanız gerektiğini hatırlatırız. Tapu İşlemleriniz için gerekli evrakların neler olduğunu öğrenmek için tıklayınız. Size uygun randevu tarihi ve saatini seçtikten sonra Kaydet ve İlerle butonu ile tapu randevu işleminize devam ediyoruz.

Randevu Onay adımında ise bu aşamaya kadar girmiş olduğunuz Randevu Tarihi, Kimlik ve İletişim Bilgilerini görüntülenmektedir. Bilgiler doğru ise Onayla butonuna tıklayıp tapu randevu işlemini tamamlıyoruz. Son olarak Tapu e-Randevu Sistemi size bir Randevu Sıra No verecektir. Bu sıra numaranız ile seçtiğin tarih ve saatte ilgili tapu müdürlüğüne işlem evraklarınız gidip tapu başvurunuzu yapabilirsiniz.